کارآموری هیدرولیك صنعتی

از هدایت كننده های سیال بمنظور اتصال اجزاء مختلف سیستم هیدرولیك به یكدیگر استفاده می شود عملكرد صحیح مدار به انتخاب مناسب ، و بازده این خطوط انتقال بستگی دارد خطوط مذكور بایستی ضمن تحمل فشار كاری و ضربات هیدرولیكی تولید شده توسط سیستم از اندازه های مناسب جهت انتقال دبی حجمی مورد نیاز و قابلیت مونتاژ و دمونتاژ مناسب با حفظ خاصیت آب بندی بر خوردار
دسته بندی صنعتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1536 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45

کارآموری  هیدرولیك صنعتی

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

مقدمه

از هدایت كننده های سیال بمنظور اتصال اجزاء مختلف سیستم هیدرولیك به یكدیگر استفاده می شود . عملكرد صحیح مدار به انتخاب مناسب ، و بازده این خطوط انتقال بستگی دارد . خطوط مذكور بایستی ضمن تحمل فشار كاری و ضربات هیدرولیكی تولید شده توسط سیستم از اندازه های مناسب جهت انتقال دبی حجمی مورد نیاز و قابلیت مونتاژ و دمونتاژ مناسب با حفظ خاصیت آب بندی بر خوردار باشند و افت فشار ایجاد شده ناشی از اصطحكاك داخلی آنها نیز به حداقل برسد .

انتخاب هدایت كننده ها

هنگام انتخاب نوع هدایت كننده ، نكات زیر باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند :

1- خطوط باید توانایی تحمل فشار كاری را بصورت پیوسته دارا بوده و بتوانند تا چهار برابر فشار كاری را بصورت لحظه ای تحمل نمایند .

2- خطوط انتقال ، به منظور نصب تجهیزات لازم در طول آنها باید از استحكام كافی بر خوردار باشند .

3- قطر خطوط انتقال بایستی به اندازه كافی بزرگ باشد تا از افت قشار غیر مجاز ( بیش از 10/0 فشار اولیه ) جلوگیری شود .

4- به منظور كاهش جریانهای آشفته و افتهای اصطحكاكی ، سطوح داخلی خطوط انتقال می بایست از صافی مناسب بر خوردار باشند .

5- مواد تشكیل دهنده خطوط انتقال باید با سیال گذرنده از آنها سازگار باشد .

6- جهت سهولت در باز و بستن و یا تعویض اجزاء از پایانه هاو اتصالات مناسب استفاده شود .

7- در كاربرد ویژه مانند صنایع هوایی و فضایی باید به فاكتور وزن نیز توجه گردد .

انواع هدایت كننده ها

هدایت كننده های سیال در انواع زیر در جهت كاربردهای متفاوت در دسترس می باشند:

1- لوله های صلب فولادی

2- لوله های نیمه صلب

3- لوله های پلاستیكی

4- شیلنگهای انعطاف پذیر

لوله های صلب فولادی

این لوله ها كه با انواع رزوه های مخروطی و مستقیم در دسترس می باشند . ، به دلیل عملكرد مطلوب ، در دسترس بودن ، قیمت مناسب و دارا بودن مقاومت مكانیكی بالا ، به طور وسیع در صنعت هیدرولیك مورد استفاده قرار می گیرند . حجیم بودن ، وزن زیاد و نیاز به تعداد زیاد اتصالات از مهمترین معایب این نوع هدایت كننده ها به شمار می آید . لوله های صلب فولادی بر حسب قطر نامی و كد مشخصه ضخامت دیواره دسته بندی می شوند و در اندازه های نامی 8/1 تا .in 8 ( اندازه روزه ی لوله ) در چهر محدوده استاندارد برای ضخامت دیوار ه در دسترس می باشند ( جدول 8-1 ) . اتصالات به وسیله روزه های نر و ماده آب بندی می شوند . تعدادی از انواع اتصالات مورد استفاده جهت لوله های صلب در شكل 8-1 نشان داده شده اند . اتصالات روزه ای حد اكثر تا اندازه . in 4/1 1 استاندارد بوده و برای اندازههای بزرگتر در صورت نیاز از فلنجهای جوشی مطابق شكل 8-2 استفاده می گردد . جهت آب بندی از این فلنجها از واشر های پهن یا او- رینگ استفاده می شود .

لوله های نیمه صلب

لوله های نیمه صلب نیز مانند لوله های صلب به منظوراتصال بین نقاط ثابت در سیستم مورد استفاده قرار می گیرند . لوله های نیمه صلب بدون درز فولادی بیشترین كاربرد را در لوله كشی سیستم ها ی هیدرولیكی داشته و دارای مزایای مهمی نسبت به لوله های صلب می باشند . مونتاژاین لوله ها ساده تر بوده و نیازمند جوشكاری در اتصالات نمی باشند . به منظور كاهش تعداد اتصالات ، آنها را می توان به شكل دلخواه رخم نمود . در هنگام باز و بسته شدن ، مشكلات آب بندی كمتری دارند و در مصارف با دبی كم ، وزن آنها در مقایسه با انواع صلب كمتر و قیمت آنها ارزانتر است .

لوله های نیمه صلب نیز با توجه به ضخامت جداره و قطر خارجی سایز بندی می شوند . نرخ فشار قابل تحمل توسط لوله بر مبتای جنس و ضخامت دیواره مشخص می شوند . طراحی لوله های نیمه صلب بر مبنای قطر خارجی انجام شده و در اندازه های از . in16/1 و با افزایشهای 8/1 اینچی تا قطر خارجی .in 1در دسترس هستند . برای قطر های بالای

. in 1 ، پله های افزایش قطر . in 4/1 می باشد . لوله های نیمه صلب توسط اتصال نشان داده شده در شكل 8-3 ( الف و ب ) به یكدیگر متصل می شوند . اغلب سر لوله به صورت 37 درجه لبه سازی شده و سپس در داخل اتصال قرار داده می شود . این لوله ها با دارا بودن قابلیت خم كاری ، در انواع بدون درز و با درز جوش الكتریكی و با جنسهای فولادی ، آلومینیومی و مسی در دسترس می باشند .

لوله های فولادی نیمه صلب در شعاع های استاندارد خم می شوند . شعاع خم تابعی از قطر خارجی بوده و حد اقل 5/2 تا 3 برابر آن می باشد . به منظور خم نمودن لوله ها با قطر های كوچك از دستگاههای خم كننده ی كارگاهی استفاده می شود . ولی خمكاری لوله ها با قطرهای بزرگ در كارخانجات و به توسط ماشین های مخصوص انجام می گیرد . لوله های فولادی بدون درز كه به طور كامل آنیل شده باشند برای خم كاری مناسب هستند .

از لوله های با جنس فولادی ضد زنگ و بدون درز كه به خوردگی مقاوم بوده و كاملاَ آنیل شده اند در فشارهای بالا ( bar 200یا بالاتر ) استفاده می شود . لوله های بدون درز تولید شده از آلیاژ های آلومینیوم ( بسته به نوع آلیاژ ) برای فشارهای كاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های مسی بدون درز و كاملاَ آنیل شده ، با دارا بودن خاصیت خم كاری مناسب برای انتقال سیالات غیر نفتی كاربرد دارند . برای آب بندی لوله ها از اتصالاتی مطابق شكل 8-4 استفاده می شود . در بعضی اتصالات عمل آب بندی ، در اثر تماس فلز با فلز انجام می گیرد و در بعضی دیگر از او رینگ بعنوان واسطه آب بندی استفاده می شود . اتصالات مخروطی 45 درجه برای فشارهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند ( شكل 8-5 ) . انواع دیگر اتصالات نیز در شكل 8-6 نشان داده شده اند . در مواقعیكه درجه حرارتهای بالا ، فشار زیاد و یا ارتعاش ، امكان آسیب رساندن به اتصالات را به وجود می آورند ، می توان از اتصالات جوشی نیز استفاده نمود .

لوله های پلاستیكی

این لوله ها مقبولیت زیادی در صنایع هیدرولیك به دست آورده اند . زیرا دارای قیمت مناسب و توانایی خم شدن در اطراف موانع بوده و براحتی دور یك قرقره جمع می شوند . به دلیل انعطاف پذیری زیاد ، آسیب آنها در مقابل ارتعاشات از لوله های فلزی كمتراست . استفاده از لوله ها با رنگهای متفاوت جهت تفكیك نمودن قسمتهای مختلف مدار ، مزیت دیگر این نوع لوله ها می باشد . اتصالات آنها مشابه انواع لوله های فولادی بوده و حتی بسیاری از اتصالات فولادی را می توان برای لوله های پلاستیكیب استفاده نمود (شكل 8-7 ) . در بعضی از طرحها با سوار كردن یك بوش فلزی روی لوله پلاستیكی ، مقاومت آن را در مقابل فشار بالا می برند .

این لوله ها با اغلب روغنهای هیدرولیك سازگار بوده و معمولاَ در كاربرد های فشار پایین مورد استفاده قرار می گیرند . جنس لوله های پلاستیكی از پلی اتیلن ، پلی وینیل كلراید ، پلی پرو ویلن و نایلون می باشد كه ها جنس دارای خاصیت مخصوص به خود بوده و برای كاربرد های خاصی مناسب است .

شیلنگهای انعطاف پذیر

از این شیلنگها به طور وسیع برای اتصال اجزاء متحرك ماشین آلات و برای فشار های تا bar 650 استفاده می شود . سهولت نصب ، خاصیت جذب ضربات ، قابلیت باز و بسته شدن سریع اتصالات و همچنین عرضه در محدوده وسیعی از فشار ها ، استفاده از این لوله ها را در سیستم های هیدرولیك رایج نموده است . به عنوان مثال می توان به كاربرد این شیلنگها در ماشینهای ابزار ، كشاورزی و راهسازی اشاره نمود . این شیلنگها از تركیب حد اقل 3 لایه ( كه یكی از آنها سیم بافته شده است ) تا چندین لایه به منظور تحمل فشار های مختلف تولید می شوند ( شكل 8-8 ) . وضعیت لایه های مختلف در چهار نوع شیلنگ انعطاف پذیر در شكل 8-9 مشاهده می شود .

ساختار شیلنگهای هیدرولیك

شیلنگهای هیدرولیك پیشرفته نوعناَ دارای حد اقل سه قسمت می باشند :

1- لوله داخلی 2- لایه تقویتی 3- پوشش مقاوم خارجی

لوله داخلی كه سیال از داخل آن عبور می كند بایستی به میزان كافی از قابلیت انعطاف بر خوردار بوده و با سیال مورد نظر نیز سازگار باشد . از تركیبات متداول مورد استفاده جهت لوله ی داخلی می توان لاستیكهای مصنوعی ، تر موپلاستیكها و تفلون ها را نام برد ( در هنگام تغییر سیال ، باید سازگاری جنس شیلنگ با سیال جدید مورد توجه قرار داد).

لایه تقویتی دارای تعدادی سیم فلز ی با الیاف بافتنی كه به صورت حلزونی پیچیده شده اند ، می باشد .

پوشش مقاوم خارجی غالباَ از موادی كه در مقابل شرایط آب و هوائی و روغن مقاوم می باشند و از مقاومت به سایش كافی نیز بر خوردار هستند ، ساخته می شوند .

بر طبق استاندارد SAE مهمترین نكاتی كه هنگام استفاده از شیلنگ بایستی رعایت نمود عبارتند از :

– خم نكردن شیلنگها در شعاعهای كمتر از حد اقل شعاع خمش مجاز

– عدم پیچاندن ، كشیدن ، خراشیدن ( پیچاندن شیلنگ حین نصب می تواند 75/0 عمر آن را كاهش دهد ) .

– عدم استفاده از سیستم هیدرولیك در بالاتر از حد اكثر دمای مجاز یا پایین تر از حد اقل دمای مجاز

– عدم استفاده از شیلنگ در سیستم هائی كه ضربات فشاری به بالاتر از حداكثر فشار كاری سیلندر می رسد .

– عدم استفاده از اتصالات و اجزائی كه طبق نظر سازنده با ساختار شیلنگ سازگار نمی باشد .

در شكل 8-10 انواع روشهای دائمی اتصال شیلنگها نشان داده شده است . اتصالات شیلنگها را می توان بگونه ای محكم نمود كه هیچگونه نشتی وجود نداشته باشد و در عین حال ضربات ناشی از تغییر فشار در سیستم نیز جذب گردد . هنگامیكه به دفعات به باز و بسته كردن اتصالات نیاز باشد ، از كوپلینگهای با قابلیت باز و بست سریع استفاده می شود ( شكل 8-11 ) .

انتخاب شیلنگهای مناسب

شیلنگهاب هیدرولیك دارای عمر بی نهایت نمی باشند ولی انتخاب صحیح اندازه و نوع آنها مطمئناَ عمر شیلنگ را طولانی تر خواهد نمود . طراح سیستم به منظور انتخاب شیلنگ و اتصالات مربوطه بایستی هفت پارامتر مهم به شرح زیر را در نظر قرار دهد :

1- اندازه (قطر) 2- دمای كاری 3- كاربرد 4- جنس

5- فشار كاری 6- وضعیت اتصال انتهائی 7- در دسترس بودن اندازه ی شیلنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *