کارآموری شرح دستگاه(تعویض بادامك، پیرو- فنر)

تصویر شما تیكى از دستگاه در شكل بالا نشان داده شده است یك موتور الكتریكى شنت dc به مشخصات rpm 475 و قدرت hp 31 بادامك c و 1 با قدرت قابل كنترل مى چرخاند شافت خروجى از موتور مستقیما با یك كوپینگ ارتجاعى G به شافت دیگرى ( A ) متصل مى شود
دسته بندی خدماتی و آموزشی
فرمت فایل doc
حجم فایل 10 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 12

کارآموری شرح دستگاه(تعویض بادامك، پیرو- فنر)

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

3-1 – شرح دستگاه

تصویر شما تیكى از دستگاه در شكل بالا نشان داده شده است یك موتور الكتریكى شنت d.c به مشخصات rpm 475 و قدرت hp 3/1 بادامك c و 1 با قدرت قابل كنترل مى چرخاند شافت خروجى از موتور مستقیما” با یك كوپینگ ارتجاعى G به شافت دیگرى ( A ) متصل مى شود .

فلایویل كه بر روى شافت A قرار دارد ، نوسات ناشى از تغییر سرعت و كشتاورهاى متغییر موتور براى بلند شدن پیرو را كاهش مى دهد . بادامك در انتهاى شافت بوسیله دو مهره بر روى آن محكم مى گردد پیروها از دو نوع تخت و غلتكى هستند و در انتهاى میله عمودى قرار مى گیرند . سوراخى در بالاى این میله وجود دارد كه در انتهاى این سوراخ یك ساچمه فولادى قرار مى گیرد . این ساچمه در جاى خود بوسیله میله دومى كه فنر S وزنه هایى كه كم و زیاد مى شوند بر روى آن تكیه دارند ثابت تكه داشته مى شود . وجود ساچمه فولادى به ما این اطمینان را میدهد كه فقط یك نیروى محورى به میله بالایى منتقل شود .

موقعیت فنرها بوسیله مهره اى در میله بالایى تغییر مى كند و مقادیر نیروهاى متناوب فنرها بر روى پیرو بادامك با این مهره تنظیم مى شوند . كف فنر سطح بالایى در روى مقطع میله كه بر روى دو ستون صفحه اصلى دستگاه قرار دارند ، قرار مى گیرند .

سرعت شافت بادامك بوسیله یك سرعت سطح الكترونیكى تعیین مى شود موتور و قطعات شافت بادامك بر روى یك بدنه جفت قرار دارند كه این بدنه

یك سوییچ معكوس كننده سرعت در روى دستگاه به بادامك این امكان را مى دهد كه در هر جهتى بچرخد .

4-1 – روش آزمایش

دستگاه به صورت مونتاژ شده ارائه مى شود و باید وقتى كه ارتباطات الكتریكى آن برقرار مى شود كار كند . بعد از قرار گرفتن دستگاه روى میز به تكیه گاه مناسبى ، شاسى دستگاه باید كاملا” در روى تكیه گاه تراز شود . سیم رابط بین سوییچ معكوس كننده جعبه كنترل باید وصل شود . سپس سیم اتصال B.C به جعبه كنترل متصل مى شود مطمئن شوید كه مهره هاى تكیه دارنده بادامك روى شافت كاملا” سفت شده باشد . سپس بادامك را یك الى دو دور بوسیله فلایویل آن با دست بچرخانید تا مطمئن شوید كه فنر بیش از اندازه تحت فشار نیست و قلم ثبات به كاغذ گیر نمیكند سوییچ منبع اصلى را روشن كنید و سپس جهت گردش بادامك را بوسیله سوییچ بادامك مشخص نمائید و دكمه كنترل جریان را به آرامى بچرخانید موتور شروع به چرخیدن میكند . اگر در شروع چرخش پیرو با قسمت برجسته بادامك در تماس باشد موتور متوقف میشود . در این حالت باید دكمه كنترل جریان را در جهت عكس حالت قبل تا توقف كامل آن بچرخانید و سپس با دست شافت بادامك را در جهت عكس چرخش كمى بچرخانید .

سپس كلید گزارشگر ( كه بر روى جعبه كنترل است ) را باز كنید تا منحنى تغییر مكان دامنه پیرو روى كاغذ حساس بوجود آورد .

پرش یا خیز پیرو ( كه بوجود آورنده آن سرعت زاویه هاى دوران شكل بادامك پیرو و بارگذارى آن است ) با لرزشهاى زیادى در روى منحنى جابجایى پیرو مشخص میشوند ، سرعت زاویه اى تقریبى را در محل پرش تعیین نمائید . سرعت را به آرامى افزایش دهید و بعد از هر افزایش سرعت ، موتور دستگاه را خاموش كنید و بدقت منحنى جابجایى را بررسى كنید كه آیا پرش اتفاق افتاده است یا خیر . این بر روى صفحه كاغذ بوسیله خطوط كه منحنى جابجایى را ترك كرده اند مشخص مى شود . در مراحل بعد این سرعت را با افزودن وزنه هاى مختلف تعیین نمائید .

( در هر مرحله مطمئن شوید كه وزنه ها كاملا” محكم شده اند ) براى هر بادامك و پیرو سه مرحله آزمایش خواهیم داشت : مرحله اول : بدون وزن با فشردگى فنر كه طول آنرا دقیقا” اندازه میگیرد (طول فشردگى فنر)

مرحله دوم : با اضافه كردن 500 گرم وزنه با همان فشردگى مرحله یكم

مرحله سوم : با اضافه كردن 1500 گرم با همان فشردگى

5-1 – تعویض بادامك ، پیرو ، فنر

با باز كردن مهره سر شافت و كم كردن فشار پیرو روى بادامك را بیرون آورده تعویض نمائید .

براى تعویض پیرو دو مهره ستون عمودى نگه دارنده بالاى فنر را باز كرده و سینوان در این حالت فنر را نیز تعویض كرد . سپس با استفاده از آچار آلن میله راهنما باز شده و سینوان پیروى جدید را جایگزین پیرو قبلى نموده براى بستن مجدد عكس مراحل بالا را انجام دهید .

توجه : 1 – ساچمه با گلوله فلزى كه داخل پیرو است حتما” در سر جاى خود قرار داده شود .

2- بادامك و پیرو در هر حالت با یكدیگر تماس داشته باشند ، اگر این تماس وجود نداشته باشد جوابهاى آزمایش اشتباه خواهد شد .

2- تئورى

تئورى كامل بادامك در كتابهاى درسى كاملا” تشریح شده و در اینجا در مورد بادامكها و پیروهایى بحث خواهد شد كه در این آزمایش مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

این جزئیات شامل جابجایى پیرو ، سرعت و شتاب آن خواهد بود با استفاده از شتاب اندازه گیرى شده سیتران نیروى دینامیكى وارد بر پیرو و فنر نگهدارنده را محاسبه كرد .

1-3 – بادامك مماسى با پیرو غلتكى

الف – غلتك در تماس با جناح بادامك : فرض كنیم كه R شعاع دایر اصلى ، شعاع دایره دماغه بادامك ، RG شعاع غلتك ، d مركز غلتك و بادامك و پیرو غلتكى در تماس با جناح AB مطابق شكل زیر باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *