معماری و شهر سازی

نظر به اینكه هر اثر تاریخی نمی تواند جدا از فرهنگ دوره خود باشد و یا به عبارتی دیگر هر اثر تاریخی بگونه ای تبلور و فیزیكی فرهنگ زمان خود می باشد، سپس برای شناخت هر اثر لازم است مسائل و مباحث اقتصادی، اجتماعی فرهنگی دوره مربوطه و همچنین امور حكومتی سیاسی قرن یا آن دوره همزمان با شكل گیری اثر تاریخی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و پس از جمع آوری اط
دسته بندی عمران و معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 7 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10

معماری و شهر سازی

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

فهرست مطالب

عنوان صفحه

1- ایده كلی طرح پژوهشی……………………………………………………………… 1

2 – موقعیت تاریخی كاروانسرا و پل………………………………………………. 2

3- وضعیت فعلی كاروانسرای شاه عباسی…………………………………….. 2

4- شناسنامه كاروانسرا…………………………………………………………………. 4

5- كاربریهای كاروانسرا در طول حیات خود…………………………………. 5

6- موقعیت بنای كاروانسرای شاه عباسی……………………………………… 7

7- وضعیت موجود بنای كاروانسرا……………………………………………….. 7

8- وضعیت پل شاه عباسی كرج- گذشته و حال…………………………….. 8

ایده كلی طرح پژوهشی

نظر به اینكه هر اثر تاریخی نمی تواند جدا از فرهنگ دوره خود باشد و یا به عبارتی دیگر هر اثر تاریخی بگونه ای تبلور و فیزیكی فرهنگ زمان خود می باشد، سپس برای شناخت هر اثر لازم است مسائل و مباحث اقتصادی، اجتماعی فرهنگی دوره مربوطه و همچنین امور حكومتی سیاسی قرن یا آن دوره همزمان با شكل گیری اثر تاریخی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و پس از جمع آوری اطلاعات ذیربط به تجزیه و تحلیل آنها پرداخت شود و همواره بایستی مطالعات شناخت اثر تاریخی به اساس استنتاج و نتیجه گیری از تجزیه و تحلیل های مباحث و موارد فوق قرار بگیرد.

پل عباسی و كاروانسرای شاه عباسی كرج در هسته اصلی شهر اولیه كرج قرار دارند و در اطراف این دو اثر تاریخی بیشتر كاربرهای آموزشی- تجاری- فضای سبز و تفریگاهی پیش بینی شده است.

موقعیت تاریخی كاروانسرا و پل

شكل بنا و مطالعه پیشینه تاریخی آن حكایت از آن دارد كه جلوخان این كاروانسرا یكی از زیباترین نماهای كاروانسراهای چهار ایوانی دوره صفویه می باشد كه در جنبه شمالی كاروانسرا در جهت مسیر شرقی- غربی راه قدیمی كاروانروی ری- قزوین قرار داشته و از طریق پل قدیمی روی رودخانه كرج كه در فاصله نزدیكی از آن قرار دارد و به شبكه ارتباطی شمكال شرقی كشور یعنی ری- خراسان مرتبط می گردیده است و از طرف دیگر این راه از طریق قزوین به شمال غرب كشور به شهر تبریز و كشور عثمانی می پیوسته است. (یك دهنه طاق پل مذكور اخیراً تویز اداره میراث فرهنگی استان تهران- كرج مرمت گردیده است.)

وضعیت فعلی كاروانسرای شاه عباسی

زمین كاروانسرای مورد بحث حدود 3000 متر مربع مساحت دارد و 900 متر مربع آن به محوطه حیاط مركزی تعلق دارد.

حرایم اطراف بنا از هر سمت 6 متر مربع تعیین و به تصویب رسیده است. حریم كاروانسرا بجز قسمتهایی كه مورد تعرض و تصرف قرار گرفته و دارای پرونده شكایات می باشد، در بقیه قسمتها رعایت گردیده است. بنا از نظر حریم منظر چنانچه

سزاوار و شایسته است رعایت نشده است.

كاروانسرای عباسی كرج بالقوه دارای ارزشهای فرهنگی- هنری و اقتصادی قابل ملاحظه ای می باشد كه به دلایلی از انظار مستور مانده است. اول اینكه این بنا و زمان احداث تا چند دهه گذشته در كنار جاده عبوری و میدان اصلی شهر قرار گرفته بود و كاملاً نمایان بوده در حالیكه هم اكنون بانو از میوه و تره بار میدان ظاهری و انباری كه شرح آن از نظر گذشت كالبد آن مخفی می باشد.

دوم اینكه الحاقات بنا كه بیشتر در داخل بنا و جبهه شمالی كاروانسرا از طرف خارج بنا نیز می باشد، ارزشهای هنر معماری بنا را تحت تأثیر قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *