معماری ساختمان

نقشه كشی عبارت است از خطوط و اشكالی كه همراه با علامات بصورت قراردادهای بین المللی است كد برای نمایش یك شئ و یا به عبارت دیگر نقشه ی تصاویر یك جسم با مقیاس كوچكتر و یا مقیاس دلخواه است
دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 45 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45

معماری ساختمان

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

نشانه چیست؟

نقشه كشی: عبارت است از خطوط و اشكالی كه همراه با علامات بصورت قراردادهای بین المللی است كد برای نمایش یك شئ و یا به عبارت دیگر نقشه ی تصاویر یك جسم با مقیاس كوچكتر و یا مقیاس دلخواه است.

كروكی چیست: نوعی نقشة‌فنی است كه با دست آزاد و بدون وسایل رسم كشیده می شود و بیانگر یك مقدار ساده است.

نقشه كشی در دو مرحله صورت می گیرد.

1-مرحلة كار مدادی 2-مرحلة كار مركبی

نقشه های ساختمانی: نقشه های ساختمانی بطور كلی در كلیه كارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان به شرح زیر آنها را تقسیم كرد.

1-نقشه های معماری 2-نقشه های محاسباتی 3-نقشه های شهرسازی

4-نقشه های اجرایی، پل ها، سدها، سیلوها و نظایر آنها

5-نقشه های تأسیسات مكانیكی 6-نقشه های تأسیسات الكتریكی

كاربرد نقشه های ساختمانی:

1-نقشه های معماری: این نقشه ها عموماً جهت طراحی ابنیه (بناها) شامل خانه های مسكونی، آپارتمانها، ساختمانهای تجاری، بهداشتی، فرهنگی، تفریحی، تحقیقاتی، ورزشی، علمی، آموزشی و غیره است. این نوع نقشه ها بر اساس مطالعات اولیه و نتایج بدست آمده از آن طرح و تهیه می شود.

2-نقشه های محاسباتی:شامل اسكلت، ابعاد و پی و ستون و دیوارهای باربند تیرریزی ها سقف و اتصالات مربوط به ساختمان می‌باشد كه بر اساس محاسبات مهندسی محاسب طراحی می شود.

3-نقشه های شهرسازی:این نقشه ها بر اساس مطالعات و نیازمندی های شهری طراحی می شوند. در این نقشه ها نحوه ی شكل گیری شبكه های رفت و آمد، پیاده و سواره و نحوه ی كاربری عرافی و سیستم دفع آبهای سطحی و نحوه ی ورودی و توزیع شبكه ی آب، برق، گاز، تلفن، فاضلاب و همچنین مرحله بندی اجرای قسمت های مختلف طرح شهرسازی را نشان می‌دهد.

4-نقشه های اجرائی:كاربرد این نقشه ها در راه سازی، پل سازی، ساخت تونل، سادسازی، اسكله و باند فرودگاه است.

5-نقشه های تأسیسات مكانیكی:این نقشه ها به ترتیب عبارت اند از 1-نقشه های لوله كشی آب سرد و گرم و مشخصات لوله ها 2-لوله های شوفاژ و یا تهویه مطبوع 3-شبكة فاضلاب و آب و باران و نحوه ی اتصالات آنها 4-مسیر و مشخصات كانالهای تهویه و یا كولر 5-شبكة لوله كشی موتورخانه و نحوه ی اتصال شبكه به دیگ های آب و بخار

6-نقشه های تأسیسات برقی و الكتریكی:این نقشه ها جهت نشان دادن مسیر و مشخصات سیم كشی برق، تلفن، در باز كن های برقی، آنتن، سیستم اعلام خطر، آتش‌سوزی، اعلام نصب لامپ با وسایل الكتریكی و سیم كشی و تعیین مشخصات موتورخانه و تابلوهای برق به كار می رود.

نقشه های معماری یك پروژه:

یك پروژه ساختمانی اعم از كوچك و بزرگ حداقل باید دارای نقشه های زیر باشند.

1-پلان ها: شامل پلان هم كن، زیرزمین،

2-نماها؛ شامل نمای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی می باشند.

3-برش ها یا مقاطع: شامل برش های طولی، عرضی و موضعی با توجه به پیچیدگی‌های پروژه.

4-تیپ بندی درها و پنجره ها؛

5-دتایل (جزئیات)

6-پلان مبلمان

ابزارهای نقشه كشی:

1-میز رسم (تخته رسم): میزی است جهت رسم نقشه، دارای لبه ها و سطحی صاف و غیر قابل تغییر در مقابل عوامل جوی با زاویه های درجه كد معمولاً روی آن یك لایه پلاستیكی جهت محافظت می كشند. میز رسم در ابعاد گوناگون به شرح زیر وجود دارد.

60*70cm 50*70cm

125*200cm 125*175cm 100*150cm

خط كش تی (T):

این خط كش از سر و تیغة صافی تشكیل شده است و برای رسم خطوط استفاده می‌شود. جنس این خط كش از چوب و یا پلاستیك است و لبه های این خط كش باید صاف و منظم باشد. این خط كش ها در اندازه های گوناگون وجود دارد مانند

cm45، 75،80، 90، 100 و اندازه های بالاتر

گونیا: گونیا از دو ساق عمود بر هم تشكیل یافته است كه برای رسم خطوط عمودی به كار می رود، و معمولاً از چوب و پلاستیك درست می شود و در اندازه های بزرگ متوسط و كوچك وجود دارد، دو نوع گونیا در نقشه كشی لازم است

1-گونیای و 2-گونیای و جهت نقشه كشی بهتر است از گونیای متوسط استفاده شود. و معمولاً طول وتر آن 20 تا 25 سانتیمتر باشد.

خط كش مدرج: وسیله ای است مدرج جهت تعیین و انتقال اندازه و رسم

خطوط روی كاغذ نقشه كشی كه به حد نوع چوبی، فلزی و پلاستیكی وجود دارد.

صندلی نقشه كشی:

صندلی نقشه كشی وسیله ای است برای نقشه كش كه معمولاً گردان است و ارتفاع آن قابل تنظیم می‌باشد.

خط كش اشل (مقیاس): خط كشی است به طول 30 سانتیمتر كه از جنس پلاستیك و یا فلز مخصوص ساخته شده است و دارای سه پره و 6 شش لبه می‌باشد كه هر یك از پره ها دو مقیاس دارند و در مجموع شش مقیاس را داراست و وسیله ای است جهت تغییر مقیاس و یا تبدیل مقیاس به بزرگتر و یا كوچكتر.

خط كش اشل معمولاً دارای مقیاس های زیر است.

بورس نقشه كشی: وسیله ای است جهت پاك نمودن براده های پاكن از روی نقشه و همچنین جلوگیری از كثیف بودن نقشه.

نقاله:وسیله ای است مدرج جهت تعیین و دهم زوایای مختلف.

مدادهای نقشه كشی:با توجه به اهمیتی كه مدادهای نقشه كشی دارند آنها را به سه دسته تقسیم می نمایند. مدادهای B كه پر رنگ و نرم هستند كه شامل 2B و 4B و 6B هستند.

مدادهای گروه F كه جزء گروه های متوسط محسوب می شوند.

مدادهای گروه H كه نوك آنها سخت و رنگ آنها كم رنگ است. كه این مدادها شامل H، 2H، 4H و 6H است. كه معمولاً در نقشه كشی از 2H استفاده می شود و مداد مخصوص نقشه كشی مداد اتود است.

پاك كن:پاكن نقشه كشی باید بسیار نرم و سفید باشد و در هنگام كار نقشه را كثیف نكند و از هر لحاظ باید عالی باشد. پاكن ترسیمات مركبی از مواد مخصوص و زبر بوده و به راحتی سطوح مركبی روی كاغذ و كالك را پاك می نماید.

مدادتراش و سونباده:مدادتراش وسیله ای است برای تراشیدن نوك مدادهای معمولی و سنباده وسیله ای است برای صیقل دادن نوك مداد.

خش كش كشوئی: كار این خط كش همانند خط كش T بوده با این تفاوت كه مانند كشو بالا و پائین می رود و خطر لغزش آن كمتر است.

شابلون:شابلون وسیله ای است جهت صرفه جوئی در وقت و همچنین زیبائی و تناسب نسبی اجزای نقشه كه از آن در نقشه كشی استفاده می شود. شابلون ها به چند دسته تقسیم می شوند، مانند شابلون حروف و اعداد، شابلون دایره، مربع، بیضی، مستطیل، بیلمان كه در نقشه كشی كاربرد دارد كه البته شابلون های دیگری مثل شابلون های معماری تأسیساتی، الكتریكی و غیره وجود دارد.

چسب كاغذ:چسبی است كه در نقشه كشی كاربرد زیادی دارد. این نوع چسب دارا قدرت چسبندگی خوب است و براحتی كنده می شوند.چسب را معمولاً تحت زاویه روی كاغذ نقشه كشی نصب می نمایند.

پیستوله:در اغلب نقشه های ساختمانی قوسها و منحنی های منظم و نامنظمی دارد كه برای ترسیم دقیق این منحنی ها و قوسها از وسیله ای به نام پیستوله استفاده می‌نمایند. معمولاً پیستوله ها را در اندازه ها و رنگهای مختلف از پلاستیك می سازند.

دستگاه درافتینگ:این دستگاه از دو خط كش آلومینیومی و یا پلاستیكی تشكیل شده است كه با یكدیگر زاویه قائمه می سازند، این دستگاه در دو نوع ریلی و كشوئی وجود دارد. نقشه كش را از استفادة خط كش T و گونیا مجاز می دارد. یكی دیگر از عملكردهای را خط كش این است كه به كمك نقاله روی دستگاه خطوط مختلفی تحت زوایای گوناگونی رسم نمود.

راپید، گرافوس، رادیس:در گذشته ای دور برای مركب نمودن نقشه از قلمی به نام راپید استفاده می شود، بعداً وسیله ای ساخته شد شبیه خودنویس با فیش های متفاوت. گرافوس و در حال حاضر بهترین و مدرن ترین قلم كشی در نقشه كشی دستی راپید با مركب مخصوص كار می‌كند. راپید نیز با نوكهای گوناگون در بازار موجود است.

اندازه های مختلف راپید به شرح زیر می‌باشد.

0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.8, 0.7, 0.8, 0.9, 0.10, 0.11, 0.12

هرچه شمارة‌ راپید بشتر باشد نوك آن كلفت تر است. مناسبترین زاویه استفاده از راپید 80 تا 90 درجه است.

دستگاه های چاپ نقشه:این دستگاه فتوكپی، زیراكس و اوزالید می‌كند.

انواع كاغذهای نقشه كشی:كاغذهای نقشه كشی باید از جنس خوب، مرغوب و از نظر مقاومت، تمیزی و سفتی الیاف و سایر عوامل طبیعی در حد مطلوبی باشد. كاغذهای نقشه كشی به چند دسته تقسیم می گردند.

1-كاغذهای سفید یا اشتاین باخ:این كاغذها از جنس كاغذهای 80 و یا 90 میلی گرمی است كه جهت رسم اولیه نقشه در مدارس و هنرستان ها استفاده می شود.

2-كاغذ پوستی: این كاغذها جهت كارهای مقدماتی نقشه كشی با مداد مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار نازك و شفاف است.

3-كاغذ كالك: كاغذی است شفاف، خشك و ضخیم و سفید كه از این كاغذ جهت كپی نمودن نقشه و همچنین مركبی نمودن آن استفاده می شود.

از تیغ نباید پاك نمودنمركب روی كار استفاده نمود بلكه باید از پاكن های مخصوص استفاده نمود، همچنین این كاغذها نباید در معرض رطوبت، گرما و بخار و گرد و غبار قرار بگیرد.

كاغذهای میلی متری یا شطرنجی:

برای رسم نقشه هم می توان از كاغذهای میلی متری چهارخانه استفاده نمود، اما تهیه كپی از آن چندان ممكن نیست. لذا كمتر از آن استفاده می شود.

ابعاد كاغذهای نقشه كشی:ابعاد كاغذهای نقشه كشی به صورت استاندارد بوده و با نام DIN همراه با یك اندازه كاغذهای نقشه كشی بصورت زیر است:

DIN

نكات زیر باید در مورد كاغذهای نقشه كشی مورد توجه قرار گیرد.

1-اندازة‌كاغذهای نقشه كشی باید متشابه و یا به عبارت دیگر نسبت طول هر كاغذ و عرضش برابر است با نسبت طول و عرض كاغذ دوم.

2-مساحت كاغذ مبنا (كاغذ ) چقدر است. تقریباً 1 متر مربع.

3-هر كاغذ كوچكتر از نصف كردن كاغذ بزرگتر ما قبل خود به دست می آید.

4-مساحت كاغذ برابر 1 متر مربع یا 10000 سانتیمتر مربع و یا 1 میلیون میلی متر مربع است.

5-مساحت هر كاغذ بزرگتر دو برابر مساحت كاغذ كوچكتر است.

6-طول هر كاغذ برابر عرض كاغذ بزرگتر از خود است.

7-كاغذ را معمولاً با قیچی، نخ، گیوتین و یا كاتر استفاده می كنند.

نوار دور نقشه چیست؟

نوار ما در رنگهای مختلف آبی، قرمز، سبز، زرد و غیره تهیه می شود و به منظور جلوگیری از خرابی لبه های آن به كار می رود و همچنین به منظور طبقه بندی نقشه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

لتراست چیست؟

نوعی ورق است كه در آن انواع مختلف حروف بل علائم و اشكال چاپ شده و سبیه عكس برگردان می‌باشد، و استفاده از آنها موجب صرفه جویی، دقت و تمزی كار می‌گردد. این ورقه ها شفاف و پشت آنها چسبناك است و برای استفاده باید حروف و علائم مورد نظر را در روی نقشه قرار دهیم و با یك جسم نوك گرد روی وره فشار وارد كنیم و تا حروف سرویس مبلمان در بازار موجود است.

زیباتون چیست: زیباتون نیز شبیه لتراست است با این تفاوت كه در موقع استفاده بنا به اندازة نقشة مورد نظر زیباترین را تهیه و سپس روی كاغذ می چسباند.

كادر دور نقشه چیست؟ قبل از ترسیم هر نقشه ابتدا باید پس از چسباندن كاغذ روی میز اقدام به ترسیم كادر نمود و در این رابطه معمولاً از سه طرف نقشه به اندازة cm به داخل و همچنین از سمتی كه نقشه معمولاً برای نصب در پرونده مربوطه قرار بگیرد cm2 در نظر گرفته می شود.

جدول مشخصات نقشه (تایتل) چیست:

نقشه معمولاً یك جدول مشخصات دارد كه در آن جدول مقیاس، عنوان، تاریخ، شماره، نام رسم كننده و طراح و غیره و به عبارت دیگر اطلاعات ضروری مربوط به نقشه در آن درج می گردد، كه معمولاً این جدول مشخصات را در پائین نقشه و سمت راست نقشه رسم می كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *