آموزشگاه كامپیوتر شریف ابهر

شكر و سپاس ، شایسته خداوند یكتاست ، و اولین آموزگار بشر است و هم او نیاز آموختن را در وجود انسان به ودیعت گذاشته و او را تشنه آموختن ساخت كه هیچ گاه از آموختن سیراب نشود
دسته بندی آموزشی
فرمت فایل doc
حجم فایل 56 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26

آموزشگاه كامپیوتر شریف ابهر

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

مقدمه

شكر و سپاس ، شایسته خداوند یكتاست ، و اولین آموزگار بشر است و هم او نیاز آموختن را در وجود انسان به ودیعت گذاشته و او را تشنه آموختن ساخت كه هیچ گاه از آموختن سیراب نشود.

لازم می دانم كه از اساتید گرانقدر خویش خصوصاً جناب آقای مهندس علی جماعت و مهندس حسینی كه باعث گردیدند این دو واحد را با موفقیت طی نمایم تشكر كنم امیدوارم كه همیشه در زندگیشان موفق باشند.

اینجانب برای طی نمودن 2 واحد كارآموزی بر آن شدم كه این واحد را در آموزشگاه كامپیوتر شریف ابهر طی نموده كه هم تجربیات خویش را در زمینة تدریس كامل نمایم و هم به معلومات خویش بیفزایم . امیدوارم كه توانسته باشم به نحو احسنت از عهدة كار بر آمده و موجبات رضایت استاد خویش را جلب كرده باشم.

من در تاریخ 26/3/87 كارآموزی خود را دراین مركز شروع نموده و با طی 30 روز و هر روز 6ساعت كار مفید،در تاریخ 30/4/87 كارآموزی خود را به اتمام رساندم و در متن زیر شرح كاملی از كارآموزی خویش را آورده ام كه امیدوارم مورد پسند واقع شود.

تاریخچه آموزشگاه كامپیوتر شریف ابهر

این آموزشگاه در سال 1380 با مدیریت جناب آقای مهندس نعمت اله نجیب حسینی تأسیس شد. در این آموزشگاه رشته هایی مانند :

  • رایانه کار درجه 1 و درجه 2
  • ICDL درجه 1 و درجه 2
  • ویژال بیسیک(VB) – اینترنت و شبکه
  • آموزش تمام زبان های برنامه نویسی:پاسكال , كیو بیسیك , دلفی و…
  • آموزش کامپیوتر (مقدماتی و پیشرفته)

وقتی که کار آموز در کلاس شرکت می کند، موظّف است در دفتر حضور و غیاب را امضاء کند تا تعداد جلساتی که در کلاس شرکت کرده است مشخّص شود.کار آموز برنامه نویسی، بر اساس کتابهای استاندارد خودِ فنی و حرفه ای آموزش میدهدو امتحان دانش اموزان هر دو ماه یک بار در فنی و حرفه ای مرکزی پسرانه شهید چمران که در جنب دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و فنی و حرفه ای مرکزی دخترانه سمیه که در خرمدره واقع است، برگزار می گردد.

یكشنبه 26/3/1387

امروز اولین روز كارآموزی من بود ، كاری كه در آموزشگاه باید انجام میدادم خیلی برایم جالب بود . با راهنماییهای مهندس حسینی كار خود را در آنجا آغاز كردم . اولین كاری كه باید انجام میدادم آموزش word مقدماتی بود كه باید به چند كار آموز آموزش می دادم . در اولین گام محیط كاری word را برای آنها تشریح كردم . سپس بحث تغییر فونت و اندازة نوشته و طرز كار با بعضی قسمتهای نوار ابزار را به آنها آموزش دادم و بعد از آن با كمی كار عملی كار را به پایان رساندم . از آنجایی كه آنها بسیار مبتدی بودند بحث را تا همین جا كافی دانسته و كار را به پایان رساندم . بعد از كمی استراحت آقای حسینی دوباره مرا فراخواند تا به یك كارآموز ، نرم افزارAoutocad را آموزش دهم . چند دقیقه ای از نحوة كار با نوار ابزار وكشیدن شكل های مختلفی از قبیل دایره ، مستطیل ، بیضی و … با وی صحبت كردم . همچنین چند دستور سادة Aoutocad از قبیل line , circle , rectangle را برای او تشریح كردم و نحوةكار با آنها ،همچنین پارامترهای ورودی دستورات ذكر شده را گفتم . پس ازچند دقیقه كار عملی كارم تمام شد . بعد از ظهر این روز را هم همانند صبح آموزش دادم .

دوشنبه 27/3/1387

در این روز مهندس حسینی سیستم هایی را كه قرار بود از تهران بیاورد ، آورد . ما نیز كار خود را كه همان اسمبل كردن سیستم ها بود ؛ آغاز كردیم. من كه اولین بارم بود میخواستم چند سیستم را به طور حرفه ای اسمبل كنم ، برایم این كار خیلی جالب بود . از باز كردن ودرآوردن قطعات از كارتن هایشان شروع كردم و با كمك آقای حسینی مادربوردها را در سر جایشان بستم . پس از آن نیز به ترتیب Cpu و Ram ها را در سر جایشان قرار داده و بعد از آن كارت گرافیكی ومودم را در شكافهای مربوط گذاشته و بعد كابل های Powerرا به مادربورد وصل كردیم . Cd Rom, Cd Rw, HDD, FDD قطعاتی بودند كه آخر از همه بر روی Case نصب كردیم.

بعد از ظهر نیز به fdisk كردن سیستم ها و پارتیشن بندی آنها پرداختیم . با نصب ویندوز بر روی رایانه ها راه انداز های مورد نیاز را نیز نصب كرده و سپس به نصب برنامه های كاربردی و مورد نیاز پرداختیم . ساعت 8 نیز از آموزشگاه خارج شدیم.

سه شنبه 28/3/1387

امروز نیز همانند سایر روزها ساعت 8 در آموزشگاه حاضر شدم . برنامه صبح من فقط تعلیم ویندوز مقدماتی بود . در ابتدا كسانی را كه اصلا با كامپیوتر و محیط ویندوز آشنایی نداشتند، با محیط ویندوز وكار با ماوس آشنا كردم . سپس توضیحی از درایو و ذخیرة فایلها بر روی دیسك به آنها دادم . بعد از آن مفهوم شاخه و نحوة ساخت شاخه و حذف آن وتغییر نام شاخه را به آنها گفتم . نحوة بستن پنجره ، Minimize, Maximaize كردن آن رابه ایشان آموزش دادم . بعد به مدت یك ساعت كار عملی انجام دادیم .

بعد از ظهر آموزش Photoshop در دستور كار ما قرار داده شده بود . فتوشاپ نرم افزار قدرتمند برای كار بر روی عكس است . در ابتدا نحوة Open كردن و Save كردن یك عكس از فتوشاپ را گفته و بعد ازآن كار با بعضی از ابزار را به آنها گفتم.ابزاری از قبیل : rectangular marque برای برش قسمتی از عكس ، magnetic lasso برای برش عكس به صورت دلخواه ، move برای انتقال یك layer ، magic wand برای برش جادویی ، sliceو crop .

چهار شنبه 29/3/1387

امروز كار ما با هر روز متفاوت بود . ما امروز فقط وظیفة تكمیل كردن پرونده های كسانی را كه در آزمون های فنی و حرفه ای شركت كرده بودند را داشتیم . ابتدا مدارك همه را كنترل كردیم تا كم و كسری نداشته باشد . بعد از آن مشخصات افراد را در فرم هایی كه سازمان فنی و حرفه ای به آموزشگاه داده بود ، نوشتیم و عكس های افراد را چسباندیم . از آنجایی كه تعداد زیادی در این آزمون ها شركت كرده بودند و حجم كار زیاد بود ما تا بعد از ظهر این كار را ادامه می دادیم.

پنج شنبه 30/3/1387

امروز قرار است بر روی تمام كامپیوترها ویندوز جدید نصب كنیم . چون ویندوز سیستم ها بسیار قدیمی شده بود و دیگر جواب نمی داد. پس از نصب ویندوز شروع به نصب راه انداز ها و برنامه های لازم مانند Microsoft office ، Aoutocad ، Photoshop و … كردم . صبح این روز به همین منوال گذشت چون كار آموزی درآموزشگاه وجود نداشت .بعد از ظهررا نیز با آموزش اینترنت به چند نفر آغاز كردم . ابتدا از مفهوم كلی اینترنت ودراصل چگونه وصل شدن به اینترنت صحبتی شد . بعد كمی از برنامه های كاربردی اینترنت مانند Internet Explorer را به آنها گفتم . حال نوبت آن شد كه مفهوم سایت و آدرس هر سایت URL را به آنها بگویم وچگونگی وارد شدن به یك سایت را به آنها آموزش دهم . بعد به صورت عملی وارد سایتهای مختلفی شدند و اشكالات خود را از من سوال كردند . سپس آنها را با دو موتور جستجوگر قدرتمند به نام yahoo و google آشنا كرده و نحوة جستجو كردن یك مقاله یا یك عكس را به آنها گفتم و كار را به پایان رساندم .

كاربعدی من آموزش ویندوز پیشرفته به یك خانم بود . از آنجایی كه وی قبل‍اً با ویندوز و نحوة كار با آن آشنایی داشت شروع كار را از مباحث پیشرفته آغاز كردم . ازنحوة نصب برنامه های مختلف و حذف آن باوارد شدن به control panelو قسمت Add / Remove Program توضیح دادم و به اتفاق با هم یك برنامه نصب كرده وسپس آن را حذف كرده تا كاملاً موضوع برای وی جا بیافتد . سپس اشكالات وی را از مباحث مختلف ویندوز مانند رایت cd و تغییرات در گزینة start و نحوة كار با Printer و چاپ كردن یك فایل و دهها سوال دیگر رفع كرده وكارمان را به پایان رساندم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *