طراحی سایت شرکت به سبا

در این پایان نامه سعی شده است تا به شرح سایت شرکت به سبا بپردازیم

ودر ابتدا یک سری توضیحات در مورد نرم افزار های مورد استفاده که در طی انجام پروژه با آنها کار کردیم گفته شده است که از نرم افزار Flash PhotoshopSwishFrontpage برای طراحی صفحات واز Php وبانک اطلاعاتی my sql برای پویا سازی سایت استفاده شده است

دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
حجم فایل 116 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 79

طراحی سایت شرکت به سبا

فروشنده فایل

کد کاربری 8044

چکیده:

در این پایان نامه سعی شده است تا به شرح سایت شرکت به سبا بپردازیم.

ودر ابتدا یک سری توضیحات در مورد نرم افزار های مورد استفاده که در طی انجام پروژه با آنها کار کردیم گفته شده است .که از نرم افزار Flash Photoshop,Swish,Frontpage برای طراحی صفحات واز Php وبانک اطلاعاتی my sql برای پویا سازی سایت استفاده شده است.

وبعد به توضیح ساختار سایت وپیاده سازی سایت پرداختیم واینکه در هر صفحه از چه نرم افزارهایی واینکه هر قسمت از صفحه چگونه ساخته شده است.

مقدمه :

مکاتب الهی ودر راس آنها اسلام انسان ساز را موجودی پویا وکمال طلب می دانند.از نظر اسلام انسان در حال تکامل است وجهت گیری او به سوی خدای تبارک وتعالی است.ویکی از راههای تقرب به ذات اقدسش علم است.

تحولات چشمگیری که در اثر ورود کامپیوتر واینترنت به عرصه اجتماع در ابعاد مختلف زندگی انسان امروز بوجود آمده هم اکنون به چنان شتابی رسیده که همه ساختارهای علمی اقتصادی فرهنگی واجتماعی را در سراسر جهان با تغییراتی شگرف مواجه کرده است.سرعت وعمق این تحولات به گونه ای بوده که امروزه بقا وتداوم پیشرفت های علمی واقتصادی دنیا به پیشرفت در صنعت عظیم کامپیوتر و فن آوری اطلاعات وابستگی تمام پیدا کرده است.

درچنین شرایطی که همراهی با قافله پر شتاب فن آوری های رایانه ای به امری کلیدی در مسیر توسعه وپیشرفت کشور تبدیل شده لزوم ایجاد تغییر در شیوه های آموزشی و همگام کردن آن با آخرین یافته های علمی ضروری به نظر می رسد.

براین اساس شرکت تعاونی خدمات بهداشتی ودرمانی بهداشت گستر سبحان آرین (به سبا )که یک شرکت خدمات بهداشتی ودرمانی است برآن شد که در جهت به اطلاع رساندن طرح ها وپروژه های تحقیقاتی وبرگزاری دوره های آموزشی خود و ثبت نام از متقاضیان به صورت on line از ما تقاضا کردند که یک سایت پویا برایشان طراحی کنیم.

که بر این اساس متقاضیان بتوانند دراتلاف وقت کمتر وراحتتر در هر کجا که باشند از خدمات جدید وکلاسهای آموزشی جدید بهره مند شوند.

که برای انجام این پروژه از نرم افزار های Frontpage ,Flash ,Swish ,Photoshop برای طراحی سایت واز PHP برای برنامه نویسی و با بانک اطلاعاتی mysql استفاده کردیم.

اهداف واهمیت:

مهمترین هدف این سیستم امکان استفاده کاربران از زمان برگزاری کلاسهای آموزشی وثبت نام به صورت اینترنتی در کمترین زمان وبدون مراجعه به مرکز است.که فرد می تواند لیست تمامی درس ها وقیمت ها را ببیند ودرس مورد نظر را انتخاب کند وبا اعلام شماره فیش بانکی ثبت نام نماید.

هدف دیگر این است که از طریق این سایت می توانند دسترسی به سایت های مفید آموزشی داشته باشند . که اینکار از طریق رفتن به صفحه اخبار می باشد.

وامکان مفید دیگر برای مدیر شرکت ایجاد کردیم وآن این است که مدیر می تواند با وارد کردن user name ,password مورد نظر خود به بانک اطلاعاتی دست یابند واز این طریق لیست تمامی ثبت نام کنندگان وتاریخ ثبت نام واینکه در چه درس های ثبت نام کرده اند را ببیند.

ابزار ها :

در این سیستم از کد نویسی PHP4 برای طراحی وپویا سازی صفحات استفاده شده است. البته در برخی موارد از PHP5 که ورژن جدید این برنامه است استفاده شده است.

و به منظور ذخیره اطلاعات وذخیره بانک ها از بانک اطلاعاتی my sql استفاده شده است.

وطراحی ظاهر صفحات به وسیله نرم افزار Frontpage وکارهای متحرک وساخت بنر متحرک به FLASH , SWISH , Photoshop انجام شده .البته از Photoshop هم برای برش عکس ها وطراحی بنر استفاده شده است.

ساختار کلی سایت :

صفحه اول سایت با نام index.htm تماما با flash طراحی شده است که صفحه اصلی سایت می باشد . واز این صفحه لینک های اصلی شروع می شود .

صفحه اخبار پزشکی ومعرفی شرکت ومعرفی هئیت علمی ومعرفی مدیران صفحات طراحی شده با Frontpage هستند وبرنامه نویسی ندارند.

صفحه آموزش و تمام لینکهای که از آن صفحه انجام می شود همه دارا کدهای php هستند ودر واقع صفحات پویا ی سایت محسوب می شوند.که کاربر از طریق این صفحات می تواند ثبت نام اینترنتی داشته باشد.

ساختار پایان نامه :

در فصل دوم به توضیح ونحوه کار کرد نرم افزارهای مورد استفاده که در مدت پروژه با آنها کار کردیم پرداخته شده . واینکه هر نرم افزار چه ساختاری دارد و چه کارهای با آن انجام میدهند.

در فصل سوم به بررسی ساختار طراحی وپیاده سازی سایت پرداخته شده است.واینکه هر صفحه به وسیله چه نرم افزارهای وهر قسمت ازآن صفحه چگونه ساخته شده است . وتصاویر هر صفحه قسمتی از کدهای مهم برنامه آورده شده است.

ابزارهای مورد استفاده

معرفی نرم افزار Frontpage

ایجاد یك صفحه سایت

در ابتدا باید مشخصات اولیه صفحه را بدانیم اگر بخواهیم یك صفحه با قاب داشته باشیم در این حالت از منوی File زیر منوی New را انتخاب كرده و سپس در سربرگ Frames page مورد نظر را انتخاب می كنیم.

در این صورت با دو پیغام مواجه می شویم:

پیغام اول New page است كه در آن یك صفحه جدید در مكان مورد نظر باز می كند و دومی Set initial page در قسمت باز شده آدرس صفحه و یا تصویر مورد نظر را مشخص كرده و در صورتی كه بخواهیم بدون قاب باشد در این صورت مثل قبل از منوی File زیر منوی New را انتخاب كرده سپس در سربرگ Genereal مدل Normal page را انتخاب می كنیم.

كار بعدی كه انجام می دهیم انتخاب background مناسب می باشد این كار به صورت زیر انجام می شود:

ابتدا كلیك راست كرده گزینه background را انتخاب می كنیم سپس قسمت background را انتخاب كرده رنگ زمینه را انتخاب می كنیم برای تمام صفحات همین كار را می كنیم برای تغییر و انتخاب فونت دلخواه نیز به همین صورت راست كلیك كرده و گزینه فونت را انتخاب می كنیم.

عمل بعدی ساختن كلید می باشد كه به چند صورت صورت می گیرد:

یكی با استفاده از hover button كه به این صورت است: از منوی بالای صفحه گزینه insert سپس گزینه Componet و بعد از آن گزینه button hover را انتخاب می كنیم و تنظیمات لازم را انجام می دهیم. روش دیگر برای ساخت كلید در فرانت پیج به این صورت است كه یك نوشته یا یك شكل داخل یكی از صفحات خود می آوریم و آن را انتخاب می كنیم بعد انتخاب شكل یا نوشته روی آن راست كلیك می كنیم و گزینه Hyperlink را انتخاب می كنیم سپس با دادن آدرس مناسب آن را به صفحه مورد نظر لینك می كنیم.

معمولا در صفحات وب خود مایلیم از عكس ها و فیلم های متنوع استفاده كنیم و آوردن عكس و فیلم از نرم افزارهای دیگر چند روش دارد و ما روشی را كه در آن كار كرده ایم را شرح می دهیم.

برای اینكه یك عكس را از یك محیط به محیط دیگر بیاوریم لازم است كه آن را به سایز دلخواه در آوریم. كه این مورد با استفاده از نرم ا فزار Fotoshop صورت می گیرد كه توضیحات بیشتر را در این رابطه به فصل بعدی واگذار می كنیم.

روش اول به صورت زیر می باشد ابتدا عكس را كه در یك محیط انتخاب می كنیم و یا عمل كپی كردن و آمدن به صفحه وب و انجام عمل paste عكس مورد نظر را انتقال می دهیم.

روش بعدی كه می توانیم یك عكس را به محیط فرانت پیج می آوریم این است كه از منوی بالای صفحه گزینه insert را انتخاب می كنیم منوی دیگری باز می شود كه از میان آنها گزینه picture را انتخاب می كنیم این گزینه دو حالت دارد كه ما گزینه ای كه From file می باشد را انتخاب می كنیم كه در آن آدرس عكس مورد نظر از ما خواسته می شود با انجام این كار عكس مورد نظر در مكانی كه انتخاب كرده ایم منتقل می شود.

باید این نكته را به خاطر داشت كه ا گر بخواهیم عكس ما در مكان خاصی قرار بگیرد باید از جدول استفاده كنیم به این صورت كه از آیكون های بالای صفحه روی شكل جدول كلیك می كنیم و اندازه جدولی را كه می خواهیم وارد می آوریم و بسته به تنظیماتی كه مدنظر ماست به جدول فرم می دهیم یعنی یك خانه از جدول را كوچكتر یا بزرگتر می كنیم.

ساختن صفحه وب با استفاده از الگو:‌

الگوهای سایتهای وب پیش ساخته ای است كه می توان آنها را تغییر داد.

طریقه ساخت بصورت زیر می باشد:

از منوی فایل New را انتخاب می كنیم سپس گزینه Customer support web را انتخاب می كنیم ، فرانت پیج از الگوی وب پشتیبانی مشتریان استفاده می كند و بر مبنای آن یك سایت وب جدید را می سازد.

ایجاد جدول (Table)

از منوی Table زیر منویInsert و سپس Table را انتخاب كرده در پنجره باز شده می توان تعداد ستونها و تعداد سطرهای مورد دلخواه و فاصله ستونها و سطرهای جدول از همدیگر و مكان قرار گرفتن جدول و همچنین تقسیم كردن خانه های جدول به سطر و ستونهای دلخواه و تغییر دادن اندازه حاشیه و ارتفاع سلولهای جدول و ….. استفاده كرده ایم.

اگر بخواهیم بعد از ایجاد جدول در آن تغییری بوجود بیاوریم می توانیم با كلیك راست روی جدول و انتخاب گزینه Properties Table رنگ جدول ، رنگ پیش زمینه جدول، سایز خطها را تغییر داد. البته اگر بخواهیم به یك سلول جدول سطر یا ستونی اضافه كنیم می توان انتخاب آن خانه و كلیك راست كردن بر روی آن و انتخاب گزینه Insert Row یا Insert clos و با وارد كردن تعداد مورد نظر در باكس باز شده ایجاد كرد و یا حتی می توان دو سلول جدول را یكی كرد برای اینكار با بلوك كردن خانه های مورد نظر و كلیك راست بر روی آنها و انتخاب گزینه Merge cells می توان اینكار را انجام داد.

با انتخاب زیر فهرست page setup از منوی File می توان در باكس مربوطه برای جدول خود Margine Header – Footer را تعریف كرد و یا حتی می توان با انتخاب گزینه draw table از منوی Table می توان نسبت به ا عمال زیر اقدام كرد:

كشیدن خطوط یا اضافه كردن سطر یا ستون به جدول با استفاده از draw table یا گزینه مداد- پاك كردن خطوط با استفاده از – eraser تقسیم كردن هر سلول جدول به تعداد سطرها و ستونهای دلخواه (split cell)- فشرده كردن سلول های جدول نوع قرار گرفتن متن در جدول – ازدیاد طبقات جدول …….

اگر بخواهیم خط های جدول یا border های آن مشخص نباشد به روش زیر عمل می كنیم.

در این حالت خط های جدول وجود دارند ولی دیده نمی شوند. ابتدا روی جدول كلیك راست كرده و گزینه Properties Table را انتخاب می كنیم و تنظیمات مربوط به جدول را از جمله رنگ زمینه و حاشیه را انجام می دهیم.

سپس در قسمت border گزینه size را صفر می كنیم كه در این صورت خطهای جدول حذف می شوند و اگر عدد دیگری وارد كنیم قطر این خطوط را نشان می دهد.

بهبود سایت با استفاده از تصویر

ما برای جلب توجه بینندگان گاهی اوقات مجبور به استفاده از تصاویر هستیم. با استفاده از Frontpage می توان عناصر مختلف گرافیكی نظیر قطعات هنری (clip art) فایلها تصویری و …. را در صفحه جای داد. استفاده از سمبل ها نیز در تحقق این امر به ما كمك می كند.

الف ) زیر فهرست symbol

از منوی insert گزینه symbol را انتخاب و در باكس مربوطه در قسمت مورد نظر سمبل خود را انتخاب و سپس Insert می كنیم.

ب ) زیر فهرست picture

از منوی Insert زیر منوی picture را انتخاب و در باكس مربوطه آدرس عكس را وارد كرده، باكس مربوطه شامل قسمت Form file , clip art می باشد كه بسته به نوع انتخاب ما مبنی بر اینكه از عكسهای پیش فرض محیط (استفاده از قاب عملیاتی Insert clip art در استفاده از قطعات هنری معمولی ) استفاده كنیم یا از بانكی دیگر حاوی تصاویر گرافیكی دلخواه در زمینه طراحی سایتهای وب به ترتیب قسمتهای بالا را انتخاب می كنیم.

جهت ویرایش تصاویر می توان از میله ابزار pictures استفاده نمود.

ابتدا با استفاده از دكمه Insert picture format file در باكس picture عكس مورد نظر را انتخاب و سپس روی عكس كلیك می كنیم تا انتخاب شود. در این حالت میله ابزار picture فعال است و می توان ویرایش را شروع كرد. از دكمه Tect برای ایجاد یك جعبه متن در محدوده تصویر استفاده می شود. از دكمه Auto thumbnial برای ایجاد یك نسخه كوچكتر استفاده می شود.

از دكمه هایsend backward و Forward bring , position absolutely برای كنترل موقعیت تصویر در ارتباط با عناصر دیگر صفحه استفاده می شود. از دكمه های Rotate و Rotate right و flip horizontalو flip vertical برای چرخاندن و یا معكوس كردن تصاویر استفاده می شود.

از دكمه های More contrasrt و More brightness و Less brighness برای افزایش و یا كاهش روشنایی و یا تضاد تصویر انتخاب شده استفاده می شود. از دكمه corp برای بریدن تصویر از دكمه Bevel برای برجسته كردن لبه های تصویر از دكمه Resample برای اصلاح موقعیت تصویر استفاده می شود.

جهت ویرایش متن می توان از میله ابزار Word art استفاده نمود. انواع فونتها با رنگهای مختلف در باكس Wordart gallery می تواند ما را در تحقق این امر یاری رساند.

متحرك سازی

برای متحرك سازی نوشته های داخل فرانت پیچ كه جلوه جالبی به صفحات می دهد می توان از منوی بالای صفحه گزینه view سپس گزینه Toobars سپس گزینه Dhtml Effects را انتخاب كرده تنظیمات بعدی را به دلخواه انجام می دهیم برای دیدن نوشته متحرك قسمت preview فرانت پیج را فعال می كنیم تا بتوانیم نوشته فعال شده خود را مشاهده كنیم. این قسمت قابلیتهای دیگری نیز دارد كه با امتحان گزینه ها آنها را در می یابیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *